Natūralūs opalai: paslaptingų spalvų ir šviesos brangakmeniai I ADORO juvelyrika
Sužadėtuvių žiedai I Vestuviniai žiedai I Fb: Kitokia Juvelyrika
Spalva
Dėl opalo dominuojančios spalvos skiriamos kelios opalo rūšys. Opalą: pieno opalą (Lechasos), mėlynąjį opalą, ugnies opalą (ugninį, su vyraujančia raudona spalva), povų opalą (povų, mėlynos, žalios ir violetinės spalvų derinys), žaliąjį opalą, auksinį opalą (geltonos arba oranžinės spalvos), rožinį opalą (vienas brangiausių), juodąjį opalą (kilminga atmaina, kurios pagrindinė spalva yra juoda, ruda arba tamsiai žalia, su ryškiu ugnies reiškiniu tamsiame fone). Kietumas: 5,5-6,5; trapus.
Paplitimas
Australija (iš čia išgaunama 80-90 % pasaulio opalų), Indija, Mongolija, Indonezija, Irakas, Sirija, JAV (Arizona, Nevada, Vajomingas, Koloradas, Oregonas, Vašingtonas), Meksika, Argentina, Brazilija, Ekvadoras, Peru, Rusija, Gruzija, Armėnija, Egiptas, Uganda, Zimbabvė, Pietų Afrika, Japonija, Naujoji Zelandija, Slovakija, Čekija, Vengrija, Rumunija, Makedonija, Serbija, Lenkija, Airija, Prancūzija, Bulgarija.
Priežiūra
Jei papuošalai su opalu per ilgai laikomi sausoje vietoje, brangakmenis gali patamsėti. Jis atgaus savo spindesį, kai bus perkeltas į drėgną patalpą. Opalus reikėtų plauti po tekančiu vandeniu, tokios pat temperatūros, kokioje akmuo buvo laikomas, su muilu. Po to kelias valandas jį reikėtų suvynioti į drėgną audeklą, vėliau išdžiovinti ir palikti saulės šviesoje. Opalas trapus ir chemiškai jautrus. Veikiamas temperatūros pokyčių ir progresuojančio dehidratacijos proceso - jis gali įtrūkti.
Aprašymas
Opalas - mineraloidų grupei priskiriamas akmuo. Mineraloidai, skirtingai nei mineralai, neturi kristalinės struktūros. Jų struktūroje randame silicio dioksido su vandens priedu (nuo 3-20 %). Vaivorykštės spalvų efektą sukelia šviesos interferencija ant taisyklingai išdėstytų submikroskopinių silicio dioksido rutuliukų. Dažniausiai pasitaikančios opalo atmainos spalvą įgauna dėl nikelio, chromo, geležies arba mangano priemaišų. Netekus struktūroje esančio vandens - jis praranda skaidrumą ir tampa nepermatomu akmeniu (vadinamuoju hidrofanu).
Natūralūs opalai būna įvairių rūšių. Kai kurioms rūšims būdingi optiniai reiškiniai: opalizacija, opaloscencija, katės akių efektas, asterizmas (šviesos ruožai sukelia švytinčios žvaigždės efektą). Opalų vertė priklauso nuo jų dydžio, spalvos patrauklumo ir, svarbiausia, nuo opalescencijos. Šį reiškinį sukelia šviesos lūžis, skilimas ir atspindys ant mineraloido viduje esančių mažų silicio dioksido karoliukų. Tačiau, kad šis efektas pasireikštų - būtina, kad būtų tvarkingos trimatės struktūros (lygiagrečių plokštumų šeima). Intensyvų opalo spalvų žaismą lemia tankus šias atspindžio plokštumas sudarančių elementų išsidėstymas. Dėl šių optinių reiškinių buvimo ar nebuvimo opalai skirstomi į brangiuosius ir paprastuosius opalus. Brangusis opalas, žinoma, yra populiariausias juvelyriniuose dirbiniuose.
Opalų rūšys
Matrica - kilminga opalo atmaina, nudažyta juoda spalva ir sudaranti nedidelius spuogelius, Arlekino opalas - spalvotos dėmės sudaro daugiakampių mozaiką, Blyksintis opalas - kilminga opalo atmaina, kuriai būdingi spalvoti blyksniai, atsirandantys ir išnykstantys su kiekvienu akmens judesiu, Krištolinis opalas (dar vadinamas Vandens opalu) - skaidrus arba permatomas, su ryškiu ugnies efektu, Paprastasis opalas - nepermatomas akmuo, nudažytas geltona, raudona arba žalia spalva.
Opalo pavadinimas kilęs iš sanskrito žodžio „upala“, arba iš graikų kalbos žodžio „opallios“, arba iš lotynų kalbos žodžio „opalus“, kuris išvertus reiškia „matyti pokytį“ (nuoroda į besikeičiančią spalvą).
Savybės
Opalas - tai akmuo, padedantis užbaigti tam tikrus gyvenimo etapus. Jis leidžia objektyviai pažvelgti į praeities įvykius ir, jei jie buvo nemalonūs, nuo jų išsilaisvinti. Atsiriboti nuo nemalonių išgyvenimų - tai nebūtinai juos pamiršti, bet priimti juos tokius, kokie jie buvo, ir suprasti jų prasmę. Suprasti savo įvykių grandinę, žinoma, nepavyks per vieną dieną. Kartais tam prireikia ilgų metų. Opalo energija padeda pasiekti, kad, nepaisant skaudžių išgyvenimų ar, atvirkščiai, patirtų nuostabių akimirkų, mes negrįžtume atgal ir nestovėtume vietoje, apsistodami ties praeitimi. Gyvenimas praeitimi taip pat taikomas ir situacijai, kai apsistojama ties tomis gražiausiomis gyvenimo akimirkomis („Kas mums liko šiandien?“, „Kodėl tai praėjo?“... ). Opalai palaiko mūsų suvokimą, kad esame turtingesni dėl šių patirčių ir kartu, kad esame tokie patys, kokie buvome anksčiau; kad vis dar galime įgyti naujos patirties ir dar labiau tobulėti, siekdami savo svajonių; galiausiai, kad yra artimų žmonių, kuriems rūpime ir kurie myli mus tokius, kokie esame, o ne tokie, kokie buvome praeityje.
Opalo energija padeda suprasti reiškinį, kad viskas pasaulyje yra tarpusavyje susiję. Tai, ką duodame kitiems, sugrįžta mums padauginta. Todėl verta kiekvienoje situacijoje atiduoti viską, ką turime geriausio, nekreipiant dėmesio į tai, kad dažnai esame vieni.
Opalas pagal netradicinę mediciną:
- Apsaugo nuo širdies, kepenų ligų ir visų rūšių infekcijų.
- Gerina regėjimą ir palengvina akių negalavimus.
- Ugnies opalai naudojami leukemijai gydyti. Iš jų pagamintas eliksyras arba tinktūra didina baltųjų ir raudonųjų kraujo kūnelių gamybą ir audinių regeneraciją. Jis taip pat naudojamas kraujo ir kraujotakos sistemos ligoms gydyti.
- Jis stiprina širdį, ramina ir mažina depresijos simptomus.
ADORO – kitokia juvelyrika