Kaip atskirti brangakmenius? I ADORO juvelyrika
Dovanos I Sužadėtuvių žiedai I Vestuviniai žiedai I Fb: Kitokia Juvelyrika
Tinkami papuošalai iš natūralių brangakmenių yra puošmena, kuri bet kokiam stiliui suteikia klasės. Jie ne tik itin elegantiški ir prašmatnūs, bet ir vertingesni už tuos, kurie puošti sintetiniais mineralais, jau nekalbant apie dirbtinius akmenis, stiklą ir kitas panašias smulkmenas. Kiekvienas gamtos sukurtas brangakmenis unikalus, todėl jo kaina turi būti aukštesnė nei minėtų papuošalų. Deja, ne visi juvelyrinių dirbinių pardavėjai gali pasigirti sąžiningumu. Pasitaiko atvejų, kai sintetiniai akmenys parduodami kaip natūralūs brangakmeniai. Jei ir jums, kaip ir mums, patinka papuošalai, puošti nuostabiais brangakmeniais, tačiau nesate tikri, ar turite reikalų su tikru mineralu, ar jo imitacija, esate tinkamoje vietoje. Šį vadovą skyriau būtent šiai temai. Taigi jei norite gauti išsamios informacijos apie patikrintus būdus, kaip atskirti dirbtinius akmenis nuo tikrų, kviečiu skaityti toliau!
Tikras brangakmenis - kas tai?
Kaip atpažinti brangakmenius? Prieš atsakydamas į šį klausimą, pirmiausia apžvelgsiu, kas jie iš tikrųjų yra. Šiuo terminu vadinamos vertingos ir nelabai paplitusios pasirinktų uolienų ir mineralų atmainos. Kas būdinga natūraliems brangakmeniams? Paprastai jie būna tokie:
Stiprus blizgesys,
Rūšiai būdinga spalva.
Ilgaamžiškumas.
Kietumas.
Vieni iš geidžiamiausių pasaulyje brangakmenių yra šie:
deimantas, safyras, rubinas, smaragdas, tanzanitas, morganitas, topazas.
Žinoma, jų yra daug daugiau, tačiau nusprendžiau sutelkti dėmesį į tuos, kurie dažniausiai puošia moterų papuošalus. Taip yra todėl, kad minėti mineralai juvelyrikos pasaulyje labai vertinami. Gražūs papuošalai su brangakmeniais - daugelio moterų svajonė, todėl vis dažniau pasitaiko ir imitacinių papuošalų. Deja, dauguma brangakmenių jau turi savo sintetinius atitikmenis, todėl sukūriau šį vadovą. Tikiuosi, kad jis padės jums nustatyti, ar turite reikalų su gamtos, ar žmogaus sukurtais akmenimis.
Moso skalė - ką ji reiškia? Tai dešimties balų skalė, pagal kurią vertinamas mineralų kietumas. Kietumas dažnai painiojamas su trapumu. Tačiau tai visiškai skirtingas parametras. Kietumas - tai kietesnių medžiagų atsparumas minkštesnių medžiagų įbrėžimams. Kaip minėjau, jį sudaro dešimt balų. Dar turiu pabrėžti, kad 1 čia reiškia mažiausiai kietą šios skalės mineralą, o 10 - kiečiausią mineralą. Kaip tai atrodo praktiškai? Skubu atsakyti:
1 - talkas. Jį nesunkiai galite subraižyti net piršto nagu;
2 - gipsas. Jį taip pat galima subraižyti nagu, tačiau reikia šiek tiek daugiau jėgos;
3 - kalcitas. Jį galima subraižyti varine vielute;
4 - fluoritas. Jį galima lengvai subraižyti peiliu;
5 - apatitas. Jį galima subraižyti peiliu, bet ne be problemų;
6 - ortoklazas. Jį galima subraižyti įrankiniu plienu, pavyzdžiui, pjūkleliu;
7 - kvarcas. Jo negalima subraižyti įrankiniu plienu ar peiliu, tačiau galima subraižyti stiklu;
8 - topazas. Jo negalima subraižyti įrankiniu plienu ar peiliu, tačiau jis gali subraižyti stiklą;
9 - korundas (be kita ko, safyras ir rubinas). Jis gali įbrėžti stiklą, o įbrėžti jį gali tik deimantas;
10 - deimantas. Jį įbrėžti gali tik kitas deimantas. Pats jis gali subraižyti visus mineralus.
Kaip ieškoti brangakmenių? Kur įsigyti papuošalų su natūraliais akmenimis?
Dauguma mineralų turi savo dirbtinius arba sintetinius atitikmenis. Juvelyrinių dirbinių rinkoje galima rasti papuošalų su akmenimis, kurie atrodo kaip brangakmeniai, tačiau tokie nėra. Taigi kaip atpažinti brangakmenių autentiškumą? Ir kur pirkti juvelyrinius dirbinius, kad netaptumėte sukčių auka? Toliau aptarsiu, į ką atkreipti dėmesį, kai akmenys išgaunami ne laboratorijose, o kasyklose. Sutelkime dėmesį į užuominas, kur pirkti tokius išskirtinius dirbinius. Visų pirma:
niekada nepirkite iš užsienio interneto portalų, kur neturėsite galimybės pareikšti pretenzijų arba grąžinti užsakymą nenurodę priežasties;
rinkitės lietuvišką internetinę juvelyrinių dirbinių parduotuvę, turinčią ir fizinę parduotuvę;
įsitikinkite, kad prie pirkinio pridedamas autentiškumo sertifikatas, kuriame aprašyti atskiri konkretaus mineralo parametrai, pavyzdžiui, jo masė karatais, forma ir matmenys.
Gavę siuntą, apžiūrėkite brangakmenius ir pritaikykite patarimus, kuriuos aptarsiu toliau šiame vadove.
Kaip atpažinti brangakmenius? Į ką turėtumėte atkreipti dėmesį? Patikrinkite!
Norite patikrinti, ar jūsų papuošalą puošia deimantas, ar jo imitacija? Įdomu, ar jame įkomponuotas akmuo yra tikras deimantas, ar tik gerai nušlifuotas cirkonis? O gal turite žalios ir mėlynos spalvos brangakmenį ir įdomu ar jį sukūrė gamta, ar žmogus? Kad ir koks būtų jūsų atsakymas, kviečiu skaityti toliau!
Prieš pradėdami tyrimą, kruopščiai nuvalykite akmenį. Tai itin svarbu nustatant brangakmenius. Tam naudokite šiek tiek indų ploviklio, šiek tiek šilto vandens ir minkštą šluostę arba šepetėlį. Atminkite, kad brangakmenių kietumas pagal Moso skalę ne mažesnis kaip 7 balai. Taigi jums nereikia nerimauti, kad jie bus subraižyti. Jei galite, naudokite padidinamąjį stiklą. Tai palengvins jūsų užduotį. Žinokite, kad 100 % įsitikinti ar brangakmenis autentiškas, ar ne, gali tik gemologinė laboratorija. Toliau pateikti patarimai leis jums apžiūrėti ir įvertinti tik jo autentiškumo tikimybę. Net juvelyras neturi kompetencijos nustatyti ar jis turi reikalų su gamtos, ar su žmogaus dovana. Taigi kaip atpažinti brangakmenį? Pirmiausia atkreipkite dėmesį į šiuos parametrus.
Skaidrumas. Įsitikinkite, kad jis turi nedidelių trūkumų ir intarpų. Gamta labai retai sukuria visiškai skaidrų brangakmenį. Paprastai jam būdingi tam tikri įtrūkimai, plyšiai, išaugos ar burbuliukai. Bet kokie jo viduje esantys brūkšneliai, taškeliai ar burbuliukai gali reikšti, kad turite reikalų su natūraliu brangakmeniu. Jei jūsų akmenukas visiškai skaidrus, tai turėtų kelti jums abejonių. Nebent jis kainavo visą turtą. Jei jums pavyko jį įsigyti už palankią kainą, greičiausiai tai yra klastotė.
Kietumas. Kaip minėjome, brangakmeniai pasižymi ne mažesniu kaip 7 balų mineralų kietumu pagal Moso skalę. Jei jūsų brangakmenį galima subraižyti peiliu, jis tikrai nėra autentiškas. Įbrėžimą galima padaryti tik kitu dirbiniu, kuris pagal skalę bent vienu laipsniu aukščiau.
Spalva. Dauguma brangakmenių neturi labai ryškios spalvos. Jei jūsų ieškomas brangakmenis pasižymi ja, apsvarstykite galimybę atlikti gemologinę ekspertizę. Verta žinoti, kad intensyvi spalva gali reikšti, jog jis sintetinis. Natūralių akmenų cheminė sudėtis tokia pati kaip ir sintetinių, tačiau pastarieji kuriami laboratorijose, todėl gali būti tokie tobuli.
Šlifavimas. Brangakmeniai turi būti šlifuojami itin kruopščiai. Jei jūsų akmuo nelygiai nušlifuotas, tai gali būti klastotė.
Įstatymas. Kadangi brangakmeniai brangūs, didžioji jų dalis įstatoma į platiną, auksą ar sidabrą. Jei jūsų papuošalas pagamintas iš kito metalo, atidžiau įsižiūrėkite.
Sertifikatas. Apie sertifikavimą jau užsiminėme ankstesniame šio vadovo skyriuje. Taigi atkreipkite dėmesį, ar jis taikomas konkrečiam akmeniui. Jame turėtų būti nurodytas jo svoris, formos aprašymas ir matmenys.
Svarbiausi dalykai - kaip patikrinti, ar brangakmenis tikras?
Jei norite būti 100 % tikri, kad jūsų brangakmenis - gamtos kūrinys, turiu gerų naujienų. Tai suteiks tik kruopštus gemologinis tyrimas. Vienintelis dalykas, kurį galite padaryti, tai atmesti klastotę naudodamiesi patarimais, kuriuos aprašiau pirmiau. Jei vis dėlto nuspręsite atlikti tyrimą, turėkite omenyje, kad jis dažnai kainuoja brangiau nei pats akmuo. Gemologijos specialistų tikrai nedaug. Jų paslaugos brangios. Taip yra todėl, kad joms atlikti reikia ilgametės praktikos, baigtų kursų ir daugybės įrangos. Net geriausią kvalifikaciją turintis juvelyras negalės jums patikimai atsakyti į klausimą: kaip atpažinti brangakmenį? Tai gali padaryti tik sertifikuotas gemologas. Todėl pirkite tik iš patvirtintų juvelyrinių dirbinių parduotuvių, pavyzdžiui, ADORO juvelyrika!
ADORO juvelyrika